Temat pracy magisterskiej z politologii – Machiawelizm

Temat pracy magisterskiej z politologii, z który z pewnością jest fascynujący to machiawelizm we współczesnej polityce. W poniższym tekście skupimy się na zdefiniowaniu tego pojęcia oraz na postaciach, które stosowały go w praktyce. Zagadnienie machiawelizmu jest fascynujące, ponieważ wielu polityków z powodzeniem je wykorzystuje również w dzisiejszej rzeczywistości.

Machiawelizm można zdefiniować jako koncepcję polityczną, która zaleca stosowanie zasady “cel uświęca środki”. Według innej definicji machiawelizm oznacza postawę, która charakteryzuje się cynizmem oraz brakiem skrupułów w dążeniu do celu.

Polityka, który stosuje machiawelizm w praktyce, przedstawia serial House of Cards. Jego głównym bohaterem jest amerykański polityk Frank Underwood. Postać ta cynicznie kłamie, oszukuje, a nawet i morduje. Wszystko to w jednym celu – zdobyciu władzy. Bohater House of Cards ma dwie twarze. Jedną z nich jest sympatyczny człowiek, którego widać w telewizji. Druga twarz tego bohatera to postać cynika, który jest w stanie odważyć się na każdy niemoralny czyn, w celu uzyskania upragnionego panowania nad innymi.

Machiawelizm z powodzeniem stosuje się podczas kampanii wyborczych. Można wręcz powiedzieć, że kampanie wyborcze są olimpiadami kłamców, którzy są w stanie obiecać wszystko, byle tylko zdobyć władzę. Dzięki kłamstwu dani kandydaci chcą wymusić od różnych grup wyborców głosy wyborcze. Innymi słowy, politycy, którzy stosują machiawelizm, słusznie zakładają, że kłamstwo w polityce się opłaca.

O stosowaniu Machiawelizmu w praktyce jest posądzany Stalin, który podczas czytania książek Machiawelliego, na marginesie notował rozmaite uwagi. Fascynacji twórczością Machiawelliego nie ukrywał również Napoleon. Ten ostatni powiedział nawet, że kluczowe dzieło Machiawelliego “Książe” stanowi “jedyną książkę”, którą warto czytać.

Temat pracy magisterskiej z politologii – Machiawelizm.

Temat pracy magisterskiej z politologii, który jest naprawdę fascynujący to Machiawelizm. Według wielu ekspertów Machiawelli jest ojcem współczesnej politologii. To on był pierwszym analitykiem politycznym w Europie. Z powodzeniem analizował poczynania różnych władców. Szczegółowo opisywał, to co im pomagało w zdobyciu i utrzymaniu władzy, a co doprowadziło do jej utracenia.

Machiawelizm to z pewnością świetny temat na pracę dyplomową. Można go okrasić całą gamą ciekawych przykładów zarówno z polityki krajowej, jak i światowej. Swoją drogą książka “Książe” jest drugą najczęściej czytaną włoską książką na świecie. Z pewnością każdy, kto chce w przyszłości zawodowo zajmować się polityką, powinien przeczytać ją, chociażby raz.


Dodaj komentarz