Praca licencjacka z Politologii – na pewno nie jest tak trudna w pisaniu, jak np. doktorat. W tym artykule przedstawiamy konkretne porady, które pomogą Tobie z sukcesem napisać wysokiej jakości licencjat. Jeśli szukasz praktycznych wskazówek odnośnie do działalności naukowej, to zapraszamy!
Po pierwsze zacznij od rzeczy fundamentalnej, czyli od określenia, o czym chcesz pisać swoją pracę licencjacką. W Politologii bardzo ważna jest pasja, więc wybierz takie zagadnienie, które Ciebie interesuje. Jeśli jesteś zwolennikiem danej linii politycznej i docelowo chcesz robić karierę w polityce, to warto pisać o takich rzeczach, które mogą Tobie pomóc w zmaganiach politycznych. Poniżej prezentujemy parę zagadnień na licencjaty z zakresu Politologii.
- Social Media jako instrument walki politycznej.
- Rywalizacja geopolityczna pomiędzy Turcją i Rosją w XXI wieku.
- Neoosmanizm w tureckiej geopolityce.
- Globalna gra interesów pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi.
- Obraz typowego polskiego wyborcy i wnioski dla decydentów politycznych.
- Geopolityczne cele Federacji Rosyjskiej w XXI wieku.
- Dlaczego trzecia wojna światowa jest realna?
- Rola i znaczenie służb specjalnych w działalności politycznej.
- Mocarstwowa polityka Iranu na Bliskim Wschodzie – analiza.
- Wykorzystanie działań z zakresu NLP w budowaniu wizerunku politycznego.
- Analiza przyczyn sukcesów i porażek wyborczych danej formacji politycznej.
Przykładowe tematy prac licencjackich z Politologii
Wskazówki dotyczące pisania pracy licencjackiej z Politologii.
Jeśli masz już ustanowiony temat, to opracuj plan swoich działań naukowych. Podziel spis treści swojej pracy licencjackiej z Politologii na części. Lepiej mieć niedoskonały plan, aniżeli nie mieć go wcale. W tym planie zdefiniuj sobie, co będziesz pisać i przez jaki czas będziesz tworzyć. Twój plan działania musi być przede wszystkim realistyczny.
Kluczowa dla Twojego sukcesu naukowego jest przede wszystkim systematyka. Bez niej ciężko jest liczyć na pozytywne rezultaty. Pisz więc swój licencjat z Politologii codziennie, najlepiej przez dwie godziny dziennie. To, co wyróżnia najlepszych naukowców to niekoniecznie geniusz, ale właśnie zdyscyplinowane, systematyczne działanie.
Zadbaj o odpowiednie środowisko pracy. Musi ono być przede wszystkim ergonomiczne i uporządkowane. Jak mawiał Juliusz Cezar “na wojnie wielkie rzeczy, wynikają z błahych przyczyn”. Nie inaczej jest w działalności naukowej. Takie rzeczy jak ergonomiczny fotel, czy też szybki komputer mogą mieć kluczowy wpływ na Twoją naukową wydajność.
To, co tworzysz, musi podlegać, co jakiś czas recenzji Twojej, bądź osoby, która ma większą wiedzę naukową niż Ty. Zawsze możesz sam sprawdzić, czy Twój materiał, ma odpowiednią jakość, ale na pewno lepszym recenzentem Twoich działań będzie po prostu Twój promotor. On na pewno oceni, czy treści, jakie piszesz, mają odpowiednią wartość merytoryczną.
Licencjat z Politologii, a perspektywy na przyszłość.
Praca licencjacka z Politologii na pewno jest wyzwaniem intelektualnym, które jest postrzegane przez wielu studentów jako zło konieczne. Jest to podejście niewłaściwe. Najlepiej podchodzić do swojej pracy licencjackiej z Politologii jako do przygody, która może być pomocna podczas Twojej kariery politycznej.
Tak czy inaczej, licencjat z Politologii nie może być końcem Twojej edukacji, a jedynie edukacyjnym przystankiem. Prawdziwy polityk XXI wieku powinien wciąż się szkolić, aby skutecznie dostosowywać się do zmieniających się czasów. Jak mawiał Nicollo Machiavelli “temu wiedzie się dobrze, którego sposób postępowania jest zgodne z czasami, natomiast nie szczęści się temu, którego postępowanie nie jest zgodne z czasami”.